چای, چای سبز

30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

چای سبز حاوی یک آنتی‌اکسیدان به نام اپی گالوکتشین گالات (EGCG) است که برای درمان بسیاری از بیماری به بدن کمک می‌کند. فواید چای سبز برای سلامت بدن در ابتدا به دلیل آنتی‌اکسیدان‌هایی است که از کافئین، catechin polyphenols و تانین آن می‌آید. 30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

1. جلوگیری از ابتلا به سرطان

مصرف چای سبز را عاملی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان می‌دانند، چرا که میزان آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن 100 برابر تأثیرگذارتر از ویتامین C و 25 برابر تأثیرگذارتر از ویتامین E است. (توجه کنیم که ویتامین C و E به‌عنوان دو آنتی‌اکسیدان مهم مطرح هستند).

2. جوان‌سازی و جلوگیری از پیری زودرس

چای سبز را به‌عنوان داروی ضد پیری (Anti – Aging) می‌شناسند. دلیل اصلی ضد پیری بودن چای سبز وجود میزان قابل توجهی آنتی‌اکسیدان به‌ویژه آنتی‌اکسیدان‌های مؤثر در حفظ شادابی و جوانی موجود در چای سبز است. آنتی‌اکسیدان‌ها یکی از شاخص‌ترین عوامل برای حفظ سلامتی و شادابی سلول‌های بدن، با به تعویق انداختن شروع روند پیری سلول‌ها هستند.

جوان‌سازی و جلوگیری از پیری زودرس

آنتی‌اکسیدان‌های چای سبز در حفظ شادابی و جوانی پوست صورت مؤثر هستند

3. اثر محرک 30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

یکی از دلایل اصلی برای مقبولیت و مصرف همه نوع چای توسط انسان، اثر محرک چای است. این اثر باز هم به دلیل کافئین و تانین است که با وجود اثر بالای آنها بر سلامتی در طولانی مدت به‌عنوان محرک قوی عمل می‌کند. به این دلیل است که یک فنجان چای شما را شاداب می‌کند و انرژی زیادی به شما می‌دهد. چای یک راه‌حل آسان و ایده آل برای مواجه با خستگی، تنبلی، خواب آلودگی، و فقدان انرژی و بهبود گردش خون است.

به این دلیل است که توسط افراد در صنعت‌های مختلف شامل متخصصان، خانه‌داران، دانش‌آموزان و هرکس دیگری که کمی خواب‌آلوده باشد، استفاده می‌شود.

4. کاهش کلسترول

یکی دیگر از اثرات مثبت چای سبز، کاهش قابل توجه میزان کلسترول خون است. به‌ویژه آنکه چای سبز باعث کاهش میزان کلسترول بد و افزایش میزان کلسترول خوب می‌شود. این تأثیر نه‌تنها میزان کلسترول بدن را در حد متعادل نگه داشته و میزان کلسترول خوب را افزایش می‌دهد، بلکه مانع از بروز سکته قلبی و سایر بیماری‌های قلبی – عروقی می‌شود.

5. کاهش خطر سکته مغزی

با توجه به مطالعه‌ای نوشیدن چای سبز یا قهوه به طور منظم، با کاهش خطر سکته مغزی همراه است. تغییر شیوه زندگی برای کمک به کاهش خطر سکته مغزی با افزودن روزانه چای سبز به رژیم غذایی شما است.

کاهش خطر سکته مغزی

چای سبز موثر در کاهش سکته مغزی

6. تقویت عملکرد مغز

اپی کاتچین، کافئین، ال تیامین همه برای تقویت و سلامت مغز مفید هستند. مقدار کافئین موجود در چای سبز برای تقویت حافظه و زمان واکنش‌های مغز کافی است. همچنین میزان دوپامین و نوراپی نفرین را در مغز افزایش می‌دهد.

اپی کاتچین و ال تیامین باعث تقویت حافظه و افزایش تمرکز در بیمارانی با آسیب مغزی خفیف می‌شوند. ال تیامین خاصیت ضد استرس دارد و نگرانی و تشویش را کاهش می‌دهد. از طرفی ثابت شده است که خستگی را کاهش می‌دهد و عامل آرامش فکر و ذهن است.

پلی‌فنل‌ها در مغز از عصب محافظت می‌کند و از بیمارهایی چون زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون پیشگیری می‌کند. همچنین چای سبز علایم افسردگی را کاهش اما میزان یادگیری را افزایش می‌دهد.

7. کاهش وزن و چربی سوزی

این نوع چای می‌تواند در کاهش وزن شما به طرق مختلف کمک کند. این نوشیدنی متابولیسم و چربی‌سوزی را افزایش می‌دهد. چای سبز اشتها را کم می‌کند و منجر به کاهش مصرف انرژی می‌شود.

همچنین بر دیگر ترکیباتی که به‌خوبی آدرنالین باعث چربی‌سوزی می‌شوند و میزان متابولیسم بدن را کاهش می‌دهند اثر می‌گذارد.

مطالعه کنید  آشنایی با انواع چای سیاه ایرانی

اپی کاتچین از شکستن نورایی نفرین توسط آنزیم‌ها جلوگیری می‌کند و همین عامل افزایش نورایی نفرین در بدن است. این هورمون‌ها سیگنالی برای جذب سلول‌های چربی بیشتر است که می‌توان به‌عنوان انرژی مصرف کرد.

علاوه بر این موارد چای سبز می‌تواند استقامت شما را افزایش دهد. زمانی که بیمار احساس خستگی می‌کند، مصرف چای سبز تمدید می‌شود. این به این معنی است که شما با توجه به بالارفتن استقامت بدنتان می‌توانید بیشتر ورزش کنید و وزن بیشتری را از دست بدهید.

نوشیدن چای سبز مصرف کربوهیدرات و جذب چربی را کاهش می‌دهد. در یک تحقیق انجام شده بر روی زنانی که اضافه‌وزن داشته‌اند، نتیجه مصرف چای سبز کاهش وزن زیاد بوده است.

8. کنترل بیماری دیابت 30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

اگر چای سبز با شکر خورده نشود، خاصیت قلیایی آن به کاهش سطح گلوکز خون کمک می‌کند. به‌علاوه ویژگی‌های آنتی‌اکسیدان و جمع‌کنندگی چای سبز سلامتی خوب و عملکرد بهتر پانکراس را تأمین می‌کند. بهبود عملکرد پانکراس به معنی ترشح مرتب‌تر و مؤثرتر انسولین و متعاقباً بهبود تجزیه و جذب شکر است. افزایش عملکرد مؤثر می‌تواند از شروع بیماری دیابت جلوگیری کند.

9. برطرف کردن مشکلات دهان و دندان

می‌توان مصرف چای سبز را مکملی برای سلامت دهان و دندان دانست. علاوه بر این چای سبز با نابودی باکتری‌های نامناسب محوطه دهان، بوی بد دهان و تنفس بد بو را نیز مرتفع می‌کند. در چین باستان از چای سبز به‌عنوان داروی خوشبوکننده دهان، پیش از حضور در مراسم رسمی و میهمانی‌ها استفاده می‌کردند.

برطرف کردن مشکلات دهان و دندان

10. بالا بردن استقامت و تحمل

داشتن یک فنجان چای گرم بعد از فعالیت شدید می‌تواند در زمان کوتاهی باعث افزایش ست‌های ورزشی انجام شده شود. به‌علاوه چای سبز به طور مؤثری با درد ماهیچه به دلیل افزایش فشار ماهیچه‌ها مقابله می‌کند. با اینکه چای سبز به طور گسترده‌ای با وجود نوشیدنی‌های انرژی‌زا در بازار مصرف نمی‌شوند؛ اما اگر از ژاپن و چین دیدن کنید می‌بینید که چای سبز یک نوشیدنی برتر است که توسط ورزشکاران رزمی و ورزش‌های مختلف دیگر نوشیده می‌شود.

11. بهبود وضعیت قلبی و عروقی

ترکیبات مخصوصی در چای سبز از غلظت خون جلوگیری می‌کند؛ بنابراین شانس تصلب شرایین، لخته‌شدن و همچنین سکتهٔ قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد.

12. محافظت از پوست 30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای سبز، سلول‌های پوست را در مقابل آسیب‌ها به‌ویژه رادیکال‌های آزاد، یکی از عوامل ایجاد سرطان و افتادگی و آسیب به پوست، محافظت می‌کند. به این ترتیب چای سبز مانع از بروز سرطان، افتادگی و چروک خوردن پوست به‌ویژه پوست صورت می‌شود.

13. تقویت استخوان ها و مفاصل

درصد بالای فلوراید چای سبز، عمده‌ترین دلیل تأثیر مثبت آن بر استخوان‌ها است. به این ترتیب درصد بالای فلوراید در چای سبز می‌تواند استخوان‌ها و دندان‌ها را در مقابل آسیب به‌ویژه پوسیدگی و پوکی محافظت کند. چای سبز توصیه متخصصان برای کاهش خطر ابتلا به ورم مفاصل، ناشی از روماتیسم معرفی می‌کنند. این تأثیر با توقف فعالیت آنزیم‌های تخریب‌کننده و تحلیل‌برنده غضروف مفاصل ایجاد می‌شود.

14. رفع سموم بدن

چای سبز بهترین درمان برای خستگی شدید ایجاد شده توسط نوشیدنی‌های الکلی و فقدان خواب در اثر مهمانی‌های شبانه است. اثر باقی ماده را با یک فنجان بزرگ از چای سبز همراه با لیمو از بین ببرید. چای سبز با آب‌لیمو یک درمان خوب و رایج برای حذف اثر خستگی ناشی از الکل به‌صورت کوتاه‌مدت است.

15. درمان جوش صورت 30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

استفاده از چای سبز به‌صورت موضعی تأثیر بسیار محسوسی بر وضعیت جوش‌ها دارد. گفته می‌شود که مصرف خوراکی آن هم برای درمان آکنه‌ها مفید است؛ ولی هنوز مدارک محکم علمی برای این گفته وجود ندارد. اگر بخواهیم یافته‌های علمی را خلاصه کنیم، می‌توانیم بگوییم که در چای سبز آنتی‌اکسیدانی وجود دارد به نام اپی‌گالوکاتکین 3 گالات یا به طور مخفف EGCG.

مطالعه کنید  چرا چای سیاه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد ؟

این ماده ساخت چربی پوست، التهاب و رشد باکتری‌ها را در پوست‌های مستعد جوش کاهش می‌دهد. از آنجا که این موارد علت اصلی جوش صورت محسوب می‌شوند، این یافته‌ها برای درمان آکنه در آینده بسیار جالب هستند.

درمان جوش صورت

چای سبز تأثیر بسیار محسوسی بر وضعیت جوش‌ها

 

16. پیشگیری از آلزایمر

گفتنی است چای سبز فعالیت سلول‌های مغز به‌ویژه بخش‌های مربوط به حافظه را تقویت و تحریک می‌کند. از طرفی چای سبز باعث کاهش میزان «استیل کولین» در سلول‌های مغز و با این حرکت مانع از تخریب سلول‌های مغز و بروز بیماری آلزایمر می‌شود. چای سبز فعالیت سلول‌های مغز به‌ویژه بخش‌های مربوط به حافظه را تقویت و تحریک می‌کند. از طرفی چای سبز باعث کاهش میزان “استیل کولین” در سلول‌های مغز و با این حرکت مانع از تخریب سلول‌های مغز و بروز بیماری آلزایمر می‌شود.

17. محافظت از قلب 30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

دانشمندان ماده‌ای شیمیایی را در چای سبز شناسایی کردند که در حفاظت از قلب در برابر آسیب‌های مختلف مؤثر است. کارشناسان “مؤسسه بهداشت کودکان انگلیس” در مطالعه روی ترکیبات چای سبز موفق به شناسایی ماده‌ای شیمیایی به نام “اپیگالوکاتچین سه گالیت” شدند که می‌تواند مرگ سلول‌ها را پس از حمله قلبی یا سکته کاهش دهد. این دانشمندان اعلام کردند: ماده شیمیایی موجود در چای سبز مانع از فعالیت پروتئینی به نام “استات یک” می‌شود که پس از رویدادهای استرس‌آمیز نظیر حمله قلبی یا سکته در درون سلول فعال می‌گردد.

“اپیگالوکاتچین سه گالیت” همچنین روند بهبود سلول‌های قلبی را سرعت می‌بخشد و موجب کاهش صدمه به آن می‌شود. از طرفی یکی از عوامل اصلی امراض و حمله‌های قلبی، وجود کلسترول بالا در خون انسان است. چای سبز علاوه بر داشتن ویتامین‌های A و C (آنتی‌اکسیدان‌های قوی)، باعث کاهش کلسترول در خون نیز می‌گردد که این موضوع خطر احتمال حمله قلبی و امراضی از این قبیل را پایین می‌آورد.

18. جلوگیری از طاسی

اپی کاتچین موجود در چای سبز از طاسی جلوگیری می‌کند. پلی‌فنل‌ها نیز در رشد موها تأثیر دارند.

19. درمان کبد چرب 30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

مصرف چای سبز باعث از بین رفتن رادیکال‌های آزاد ایجاد شده توسط چربی‌های موجود در کبد می‌شود. این عملکرد مثبت، مانع از بروز بیماری‌های کبدی به‌ویژه سرطان کبد می‌شود.

30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

مصرف چای سبز در داشتن کبد سالم کمک موثری دارند

20. کاهش تری گلیسیرید

کاتچین موجود در چای سبز، فعالیت آنزیم لیپاز را (آنزیم مسئول هضم چربی‌ها) در لوزالمعده مهار می‌کند، در نتیجه، شکستن چربی با سرعت بسیار کمی صورت می‌گیرد و چربی خون با سرعت کمی بالا می‌رود. با توجه به این که افزایش تری گلیسیرید خون بعد از مصرف هر وعده غذایی یک عامل خطر در بروز بیماری قلبی است، مصرف چای سبز در بین وعده‌های غذایی روشی مناسب جهت کاهش تری گلیسیرید خون است.

21. پیشگیری از بیماری‌های ایمنی بدن 30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

پژوهشگران اعلام کردند مصرف چای سبز از ابتلا به بیماری‌های ایمنی خودکار بدن جلوگیری می‌کند. تحقیقات پژوهشگران دانشکده پزشکی ژورژیا حاکی از آن است که مصرف چای سبز علاوه بر مؤثربودن در کاهش ابتلا به سرطان، باعث محافظت افراد در برابر بیماری‌های ایمنی خودکار بدن می‌شود. چای سبز از گسترش آنتی‌ژن‌هایی که می‌توانند موجب تحریک ایمنی بدن شوند جلوگیری می‌کند. نتایج تحقیقات حاکی از آن است وجود ماده‌ای موسوم به EGCG در چای سبز باعث متوقف‌شدن التهاب و تأثیرات آن بر روی پوست و سلول‌های مترشحه بزاق می‌شوند. در یک اختلال ایمنی خودکار، موسوم به سندرم شوگرن (Sjogren)، سلول‌های مترشحه بزاق، هدف قرار می‌گیرند و باعث خشکی دهان می‌شوند و در اختلالی دیگر، پوست ارگان هدف واقع می‌شود و فرد مبتلا به سل جلدی می‌گردد.

مطالعه کنید  شرایط استفاده از چای برای چشم

22. جلوگیری از ذخیره گلوکز

چای سبز مانع از ذخیره گلوکز در سلول‌های چربی می‌شود. به این ترتیب می‌توان از نوشیدن چای سبز، کنترل میزان مصرف کربوهیدرات‌ها (قندها) و ورزش مداوم، به‌عنوان مثلثی برای حفظ سلامتی و تناسب‌اندام‌ها نام برد.

23. آرامش افراد مبتلا به آسم

تئوفیلین موجود در چای سبز در حکم داروی مخدری است که باعث آرامش و رفع التهاب و حساسیت دستگاه تنفس (بافت‌های آسیب‌دیده) می‌شود. از این رو مصرف چای سبز برای افراد مبتلا به آسم یا افرادی که به دلیل مشاغل ویژه‌ای که دارند (مثل کارگران کارخانه‌های سیمان) یا در مناطق خاصی زندگی می‌کنند (ساکنان مناطق سردسیر) توصیه می‌شود. اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) ترکیب ضد حساسیتی است که به‌وفور در چای سبز وجود دارد. این ترکیب با تأثیر بر سیستم ایمنی بدن، بدن را در مقابل حساسیت‌ها مقاوم می‌کند.

30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

24. محافظت از گوش در برابر عفونت

مصرف چای سبز نه‌تنها گوش را در برابر عفونت و تورم محافظت می‌کند، بلکه در صورت بروز این مشکل، نم‌دار کردن پارچه تمیزی با چای سبز و سپس تمیزکردن گوش با آن می‌تواند تا حدی از تورم و عفونت بکاهد.

25. پیشگیری از بیماری ایدز 30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

پژوهشگران ژاپنی با بررسی ترکیبات موجود در چای سبز دریافتند ترکیب اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) با عملکردی عایق مانند مانع از اتصال ویروس HIV روی سلول‌های سیستم ایمنی بدن و ایجاد ضعف در سیستم ایمنی بدن می‌شوند. به عبارتی مصرف چای سبز را می‌توان به‌عنوان عامل مکملی برای جلوگیری از ابتلا به ایدز (AIDS) با عایق کردن سلول‌های سیستم ایمنی بدن دانست. در نهایت اینکه به دلیل خواص فراوان چای سبز، اکنون آن را در بسیاری از کشورهای جهان، نه به‌عنوان یک نوشیدنی که به‌عنوان یک داروی گیاهی شناخته و نوشیدن روزانه آن را توصیه می‌کنند.

26. رقیق شدن خون 30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

کتچینهای موجود در چای سبز به‌وسیله جلوگیری‌کردن از تشکیل مواد التهابی باعث رقیق‌شدن خون و مانع از ایجاد لختگی در خون می‌شود که این مواد التهابی از اسیدهای امگا ۶ به وجود می‌آید و در گوشت و سبزی‌ها روغنی غیر قابل اشباع نظیر ذرت و روغن سویا یافت می‌شوند.

27. تأثیر چای سبز در بیماری پارکینسون

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای سبز مانع از تخریب سلول‌های مغز که عامل اصلی بروز بیماری پارکینسوناست، می‌شوند. به عبارتی آنتی‌اکسیدان‌های چای سبز با به تعویق‌انداختن قرارگرفتن سلول‌های مغز در فاز پیری و فرسودگی مانع از ابتلا به پارکینسون می‌شوند.

28. تسریع بهبود تب‌خال

تب‌خال مشکلی است که عاملی ویروسی دارد؛ اما با چای سبز می‌توان بهبود آن را تسریع کرد. به این ترتیب که اگر محل مورد نظر را با چای سبز مرطوب کرده و صبر کنیم تا خشک شود و این عمل را سه بار در روز تکرار کنیم، روند بهبودی و رفع محل زخم تسریع می‌شود.

30 مورد از خواص فوق العاده چای سبز

29. کاهش تنش و استرس

ترکیبی موسوم به «ال تیانین» موجود در چای سبز که نوعی اسیدآمینه است، خاصیت آرام‌بخشی داشته و می‌تواند حالت تنش، افسردگی و استرس و هیجان را از بین ببرد.

30. تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین C موجود در چای سبز با تقویت سیستم ایمنی بدن، بدن را در مقابل بیماری‌های مختلف به‌ویژه بیماری‌های فصلی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا در زمستان، اسهال و استفراغ در فصل تابستان و حساسیت‌های فصل پاییز، مقاوم می‌کند. در چین باستان برای افرادی که دائماً بیمار بودند، چای سبز تجویز می‌کردند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *