زیتون

بررسی خواص و فواید زیتون برای سلامت بدن و درمان بیماری ها

بررسی خواص و فواید زیتون برای سلامت بدن و درمان بیماری ها

بررسی خواص و فواید زیتون برای سلامت بدن و درمان بیماری ها

زیتون یکی از میوه‌های شناخته شده و مفید برای سلامتی است. با این حال، بیشتر مردم با فواید سلامتی زیتون‌های سبز آشنا هستند؛ اما بیشتر آن‌ها هیچ نظری در مورد وجود زیتون‌های سیاه ندارند. اما آیا می‌دانید که زیتون‌های سبز و هم زیتون‌های سیاه از یک نوع هستند. بررسی خواص و فواید زیتون برای سلامت بدن

در این بخش از سلامت نمناک و در بحث پرطرف‌دار خواص خوردنی‌ها به خواص زیتون خواهیم پرداخت. مهم‌ترین سؤال مطرح می‌شود چه چیزی زیتون‌ها را این‌قدر متفاوت می‌سازد؟ خوب، همان‌طور که در بالا ذکر شد، زیتون‌های سیاه و هم زیتون‌های سبز از انواع مشابهی می‌آیند. تنها چیزی که آن‌ها را متفاوت می‌کند زمان برداشت آن است یعنی زیتون قبل از اینکه کاملا از خامی دربیاید می چینند. در حالی که زیتون‌های سیاه در حالی که می‌رسند انتخاب می‌شوند زیتون رسیده‌شده از رنگ سبز به سیاه تبدیل خواهد شد و به همین دلیل زیتون سیاه می‌نامند.

واقعیت‌های غذایی زیتون

زیتون حاوی 115 – 145 کالری در هر (100 گرم)، یا حدود 59 کالری در هر 10 زیتون است. واقعیت‌های غذایی برای 100 گرم از زیتون‌های رسیده :

کالری : 115
آب : 80 %
پروتئین : 0.8 گرم
کربوهیدرات : 6.3 گرم
شکر : 0 گرم
فیبر : 3.2 گرم
چربی : 10.7 گرم
اشباع شده : 1.42 گرم
چربی تک غیراشباع : 7.89 گرم
چند غیراشباع : 0.91 گرم

سؤال بعدی در مورد ارزش‌های غذایی آن است، مواد مغذی زیتون سیاه بالاتر یا کم‌تر از زیتون سبز است؟ واقعیت این است که زیتون‌های سبز و زیتون‌های سیاه شامل مقادیر مغذی مشابهی هستند که غنی از فواید ویتامین ث، آنتی‌اکسیدان‌ها مثل فلانوئید و پلی‌فنول‌ها، اولئوروپئین، هیدروکسی تیروزول، تیروزول، اسید اولانولیک، کورستین و چندین مواد معدنی ضروری مثل آهن و مس هستند. اما صرف‌نظر از رنگ، بافت و طعم نیز کاملاً متفاوت هستند. زیتون سبز بافت سفت‌تری دارد و طعم آن در مقایسه با زیتون‌های سیاه، تلخ است.

فواید زیتون سیاه و سبز

زیتون‌های سیاه و سبز هرکدام مجزا و یا مشترک فوایدی دارند که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

1. بهبود سلامت چشم

مصرف زیتون سیاه می‌تواند مصرف روزانه ویتامین آرا تأمین کند. همان‌طور که می‌دانید یکی از مزایای ویتامین آ این است که سلامتی چشم و بینایی را بهبود می‌بخشد.

2. منبع غنی آنتی‌اکسیدان

همان‌طور که در بالا ذکر شد، زیتون‌ها می‌تواند به مقداری از آنتی‌اکسیدان قوی مثل پلی‌فنول‌ها و فلانوئید بدن شما را تأمین کند نه‌تنها این، زیتون‌های سیاه نیز غنی از ویتامین ث، ویتامین ای و ویتامین آ هستند.

3. تقویت تولید گلبول‌های قرمز خون

آهن برای تولید گلبول‌های قرمز خون یا سلول‌های خونی قرمز ضروری است. نقش اصلی گلبول‌های قرمز، توزیع اکسیژن و مواد غذایی به کل سلول‌های بدن است. عدم وجود آهن می‌تواند منجر به تولید پایین گلبول‌های قرمز و تأثیراتی مانند تهوع، سردرد، میگرن و کم‌خونی شود.
خواص زیتون

4. بهبود شکم

زیتون‌ها غنی از فیبر هستند و یکی از فواید سلامتی فیبر، شکم سالم است. نه‌تنها آن، بلکه ویتامین E موجود در زیتون نیز برای سلامت گوارش بسیار عالی است.

مطالعه کنید  طریقه مصرف روغن زیتون رودبار

5. منبع عالی ویتامین E

در مورد فواید سلامتی ویتامین E چه می‌دانید؟ این نوع ویتامین در میان آنتی‌اکسیدان موجود است و همچنین مسئول پوست و شکم سالم و کاهش خطر توسعه سلول‌های سرطانی است.

6. کاهش ریسک سرطان کولون

یک چیز دیگر که در مورد ویتامین E باید بدانید، زمانی که ویتامین E با تک چربی اشباع نشده ترکیب می‌شود، آن‌ها می‌توانند با سرطان روده بزرگ مبارزه و آن را کاهش دهند.

7. مفید برای استخوان‌ها و بافت بدن

برخی مطالعات نشان داده‌اند که خوردن زیتون‌های سیاه می‌تواند نقش ایبوپروفن را در تسکین برخی دردها در مفاصل و یا بافت‌های ارتباطی جایگزین کند. این به آن معنی است که زیتون‌های سیاه هم می‌توانند به‌عنوان کشنده درد عمل کنند.

8. درمان طبیعی پوست

ترکیب ویتامین ث و ویتامین E که در زیتون‌های سیاه یافت می‌شوند دلایلی هستند که چرا این میوه به طور مرتب به‌عنوان درمان طبیعی پوست در نظر گرفته می‌شوند. ویتامین E تولید کلاژن را افزایش خواهد داد در حالی که ویتامین E از بازسازی سلول‌های بهینه پوست اطمینان حاصل خواهد کرد.

9. ویژگی‌های ضدالتهابی

برخی مطالعات ثابت کرده‌اند که زیتون‌های سیاه حاوی برخی ترکیبات فعال هستند که می‌توانند رشد آنزیم‌های خاص را مهار کنند که می‌تواند منجر به التهاب شود.

10. تقویت قلب

ریشه مشکلات قلبی، التهاب است و همان‌طور که در مورد قبلی گفتیم، زیتون‌های سیاه حاوی برخی خواص ضدالتهاب قوی هستند که می‌تواند از برخی بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری کند.

11. کاهش فشارخون بالا

زمانی که از قلب محافظت می‌شود کاهش علایم فشارخون بالا بخشی از نتیجه است؛ اما باید در مورد زیتون‌های سیاه کنسروی دقت داشته باشید؛ چون حاوی سدیم بیشتری است که می‌تواند سلامت قلبی و عروقی شما را به خطر بیندازد پس مهم است که همیشه برچسب‌ها را بخوانید؛ چون ترکیبات نگهدارنده ممکن است برای سلامتی شما خطرناک باشند.

12. مدیریت سطح کلسترول

اگرچه زیتون‌های سیاه حاوی چربی‌ها هستند؛ اما هنوز هم چربی‌های تک اشباعی خوب هستند که می‌توانند به مدیریت سطح کلسترول شما کمک کنند. به همین دلیل است که زیتون‌های سیاه از غذاهای سالم هستند که سطح کلسترول پایینی را برای آن‌هایی که می‌خواهند سطح سالم کلسترول را داشته باشند، توصیه می‌کنند.

15. تنظیم سطح قند خون

نه‌تنها برای قلب و کلسترول خوب نیست، خوردن زیتون‌های سیاه نیز برای بیمارانی که مبتلا به انواع خاصی از دیابت تشخیص داده شده‌اند، خوب است. به عبارت دیگر، مصرف آن به طور منظم می‌تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند.

16. تقویت مو

زیتون‌های سیاه نه‌تنها برای پوست خوب بلکه برای مو خوب هستند این اتفاق در دوران کودکی می‌افتد. اگر کودکانی به با موهای نازک دارید آن‌ها را تشویق کنید که زیتون‌های سیاه را مصرف کنند تا موهای ضخیم و سالم داشته باشند.

17. تقویت حافظه

زیتون‌ها حاوی پلی‌فنول‌ها، یک ماده شیمیایی طبیعی است که استرس اکسیداتیو را در مغز کاهش می‌دهد. با خوردن روزانه زیتون می‌توانید به بهبود حافظه کمک کنید.

مطالعه کنید  چرا کیفیت زیتون رودبار بهترین است؟

18. کنترل اشتها

با خوردن چند زیتون قبل از غذا، می‌توانید اشتها خود را کنترل کنید. این امر به این دلیل است که اسیدهای چرب اشباع نشده موجود در زیتون‌های سالم، فرایند هضم را آهسته و هورمون را تحریک می‌کنند که پیام سیری و رضایت را به مغز ارسال کند.

19. کمک به کاهش وزن

با مصرف زیتون چربی داخل سلول‌ها تجزیه و چربی شکم کاهش می‌یابد هم چنین این افراد کالری کمتری دریافت می‌کنند در نتیجه احتمال اضافه وزن در آنها پایین‌تر است و با مصرف زیتون ترشح هورمون سیری به نام سروتونین افزایش می‌یابد و به تولید آدیپونکتین که یک ماده شیمیایی مؤثر در چربی‌سوزی است کمک می‌کند. افرادی که به دنبال لاغری هستند می‌توانند با مصرف 10 زیتون قبل از غذا سرعت هضم و تا 20 در صد اشتها را کاهش دهند.

20. افزایش گلوتاتیون در خون

گلوتاتیون یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن است و مطالعه‌ای نشان داد که مصرف زیتون به مقدار زیادی باعث افزایش سطح گلوتاتیون در خون می‌شود.

21. کاهش آلرژی

از دیگر مزایای زیتون کاهش آلرژی است. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد عصارهٔ زیتون به‌عنوان آنتی‌هیستامین در بدن عمل می‌کند. زیتون می‌تواند واکنش هیستامین نسبت به آلرژن‌ها که در بدن اتفاق می‌افتد، را کاهش دهد واکنشی که باعث می‌شود در حین تجربهٔ آلرژی نشانه‌های ناخوشایندی را تجربه کنیم.

22. مبارزه با استرس اکسیداتیو

اولئوروپین یکی از ترکیبات آنتی‌اکسیدان موجود در زیتون است. اولئوروپین از آسیب رادیکال‌های آزاد به سلول‌ها و بافت‌ها جلوگیری می‌کند و در نتیجه از پیری و بیماری جلوگیری می‌کند.

23. جلوگیری از لخته‌شدن خون

زیتون سرشار از ترکیبات مفید برای قلب به نام فنول است که خطر تشکیل لختهٔ خون را در افرادی که کلسترول بالا دارند کاهش می‌دهد.

24. افزایش باروری

بررسی‌های نشان می‌دهد، بیمارانی که چربی‌های تک اشباع نشده بیشتری مانند ماده موجود در زیتون، مصرف می‌کنند را در رژیم غذایی‌شان گنجانده‌اند 3.5 برابر شانس لقاح موفق‌تری داشتند.

25. بهبود سیستم ایمنی بدن

زیتون مواد مغذی ضروری و اسیدهای چرب بدن را تأمین می‌کنند که با التهاب و آسیب مبارزه می‌کنند و به روش‌های مختلف سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌دهد. بدن می‌تواند با ویروس‌ها و باکتری‌هایی که مضر هستند، مبارزه کند هنگامی که سیستم ایمنی بدن عملکرد خوبی دارد.

26. تقویت‌کننده قوای جنسی

زیتون سبز و سیاه به‌عنوان یک مادهٔ تقویت‌کنندهٔ قوای جنسی بشمار می‌رود و خوردن آن برای مردان و زنان اهمیت زیادی دارد. زیتون سبز مردان را به لحاظ جنسی قوی می‌سازد و زیتون سیاه میل جنسی را در زنان افزایش می‌دهد.
قوای جنسی

27. مبارزه با بیماری آلزایمر

آلزایمر یکی از شایع‌ترین بیماری‌های جهان بشمار می‌رود که بر اثر تحلیل رفتن عصب‌ها رخ می‌دهد. از ویژگی اصلی این بیماری، می‌توان تجمع پلاکت‌های بتا آمیلوئید در سلول‌های مغزی را نام برد؛ اما مواد موجود در زیتون ممکن است به از بین بردن این پلاک‌ها از سلول‌های مغزی کمک کنند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای که حاوی زیتون و روغن زیتون است، تأثیری خوبی بر عملکرد مغز دارد

مطالعه کنید  4 خواص زیتون برای معده که بسیار مفید است

28. پیشگیری از سرطان روده

هنگامی که ویتامین E با چربی‌های تک اشباع شده ترکیب می‌شود، می‌تواند با سرطان روده مقابله کند و احتمال ابتلا به آن را کاهش دهد. زیتون منبع سرشار از ویتامین E است.

29. کاهش ابتلا به سرطان سینه

طبق پژوهش‌های که انجام شد زنان یونانی که در رژیم غذایی خود زیتون بیشتری داشتند 22 درصد احتمال ابتلا به سرطان سینه در آنها کمتر بود

30. درمان التهاب پانکراس

سعی کنید زیتون و روغن زیتون را به رژیم غذایی‌تان بگنجانید؛ زیرا با خاصیت شفابخشی که دارد در درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثر است. زیتون فلاونوئید دارد که می‌تواند از آسیب به پانکراس محافظت کنند و به دلیل خاصیت ضددرد و ضدالتهابی که دارد، می‌تواند برای رفع التهاب و درد شدید ناشی از التهاب پانکراس مؤثر واقع شود.

هشدارهایی در مورد مصرف زیتون

مهم‌ترین چیزی که باید بعد از انتخاب زیتون‌ها بدانید و سپس به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید اثر جانبی است که ممکن است رخ دهد.

آلرژی

درحالی‌که آلرژی مربوط به گرده درخت زیتون، شایع است، اما آلرژی به خود زیتون نادر است. پس از خوردن زیتون، افراد حساس ممکن است واکنش‌های آلرژیک را در دهان یا گلو تجربه کنند.

فلزات سنگین

زیتون ممکن است حاوی فلزات سنگین و مواد معدنی نظیر بورون، گوگرد، قلع و لیتیوم باشد. مصرف یک مقدار زیاد از فلزات سنگین ممکن است به‌سلامتی شما آسیب برساند و ریسک ابتلا به سرطان را افزایش دهد. بااین‌حال، مقدار این فلزات در زیتون به‌طورکلی زیر حد مجاز قانونی است؛ بنابراین، این میوه ایمن در نظر گرفته می‌شود.

آکریل آمید

آکریل‌آمید با افزایش خطر ابتلا به سرطان در برخی مطالعات مرتبط است، اگرچه دیگر دانشمندان ارتباط را مورد سؤال قرار می‌دهند. بااین‌حال، مقامات توصیه می‌کنند میزان مصرف آکریل‌آمید را تا حد ممکن محدود کنند. برخی از انواع زیتون – به‌خصوص – زیتون‌های رسیده سیاه کالیفرنیا ممکن است حاوی مقادیر بالایی از آکریل‌آمید به دلیل پردازش باشند.

می‌تواند باعث اسهال شود

چربی بالای موجود در زیتون ممکن است باعث برخی مشکلات گوارشی مانند اسهال شود. زیتون خواص روان‌کنندگی دارد پس وقتی به مقدار زیاد از آن مصرف کنید، سیستم بدنی ما نمی‌تواند به طور کامل آن را هضم کند در نتیجه، باعث اسهال خفیف تا متوسط می‌شود.

بررسی خواص و فواید زیتون برای سلامت بدن و درمان بیماری‌ ها

بررسی خواص و فواید زیتون برای سلامت بدن و درمان بیماری‌ ها

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *