روغن زیتون

۱۱ خاصیت دارویی این خوراکی شگفت‌انگیز برای سلامتی

۱۱ خاصیت دارویی این خوراکی شگفت‌انگیز برای سلامتی

۱۱ خاصیت دارویی این خوراکی شگفت‌انگیز برای سلامتی

۱. روغن زیتون سرشار از چربی‌های مفید تک-اشباع‌نشده است

روغن زیتون، روغنی طبیعی از میوهٔ چرب درخت زیتون است. حدود ۲۴ درصد از زیتون را اسیدهای اشباع‌شده، اسیدهای چرب امگا ۶ و اسیدهای چرب امگا ۳ تشکیل می‌دهد اما ۷۳ درصد از اسید چرب غالب در زیتون را چربی‌های تک‌ – اشباع‌نشده می‌سازند که به آن اسید اولئیک می‌گویند و بی‌نهایت مقوی و سالم است. ۱۱ خاصیت دارویی این خوراکی شگفت‌انگیز برای سلامتی

دکتر ساینا
اولئیک اسید به کاهش التهاب کمک می‌کند و تأثیرات مثبتی روی ژن‌های مربوط به ایجاد سرطان دارد. چربی‌های تک – اشباع در روغن‌زیتون فوق خام در برابر گرمای زیاد نیز مقاوم هستند، درنتیجه برای پخت‌وپز گزینهٔ بسیار خوبی به شمار می‌روند.

۲. روغن زیتون سرشار از آنتی‌اکسیدان است

یکی از خواص روغن‌زیتون این است که تأثیر فوق‌العاده‌‌ای در پیشگیری از بیماری‌های گوناگون دارد. روغن‌زیتون کاملاً مقوی است. علاوه بر اسیدهای چرب مفید، دارای مقادیر قابل‌توجهی از ویتامین E و ویتامین K است. ضمن اینکه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قوی نیز هست. این آنتی‌اکسیدان‌ها با التهاب می‌جنگند و از اکسیدشدن کلسترول در خون ممانعت می‌کنند. هر دوی این موارد در فرایند بیماری‌های قلبی به‌شدت مهم و حیاتی هستند.

۳. روغن‌زیتون، خواص ضدالتهابی قوی دارد

التهاب مزمن، محرک بسیاری از بیماری‌ها ازجمله سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی، سندروم سوخت‌وساز، دیابت، آلزایمر، آرتروز و حتی چاقی مفرط است. روغن‌زیتون موجب کاهش التهاب می‌شود. این ویژگی یکی از دلایل سودمندیِ این روغن است. دلیل خاصیت ضدالتهابی روغن‌زیتون وجود آنتی‌اکسیدان‌هاست. از میان آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن‌زیتون، اولئوکانتال یکی از آنتی‌اکسیدان‌های مؤثری است که کارکردی شبیه به ایبوپروفن (نوعی داروی ضدالتهاب) دارد.

برخی دانشمندان معتقدند اولئوکانتال موجود در ۵۰ میلی‌لیتر (معادل۳٫۴ قاشق غذاخوری) از روغن‌زیتون، تأثیری مشابه ۱۰ درصدِ دُز ایبوپروفن برای بزرگسالان دارد. مطالعات دیگر نیز نشان می‌دهد که اسید اولئیک، اسید چرب موجود در روغن زیتون به‌تنهایی قادر به کاهش سطوحی از نشانگرهای التهابی مهم مانند CRP (پروتئین واکنشی سی) است.

مطالعه‌ای نیز نشان می‌دهد که آنتی‌اکسیدان‌های روغن زیتون می‌توانند ژن‌ها و پروتئین‌های محرک التهاب را مهار کنند. خواص ضدالتهابی از مهم‌ترین خواص روغن‌زیتون به شمار می‌رود.

مطالعه کنید  15 کاربرد روغن زیتون برای سلامت و زیبایی پوست و مو

۴. روغن‌زیتون به جلوگیری از سکته مغزی کمک می‌کند

سکته مغزی ناشی از اختلال در گردش خون به مغز است که به دلیل لختگی یا خونریزی مغزی رخ می‌دهد. در ملل پیشرفته، سکته مغزی دومین عامل اصلی مرگ‌ومیر است و در رتبهٔ دوم، درست پس از بیماری قلبی قرار گرفته است.

رابطه میان سکته مغزی و خواص روغن‌زیتون به طور گسترده‌ای مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. مطالعه‌ای عمیق و گسترده روی بیش از ۸۴۱ هزار نفر، نشان داد که روغن‌زیتون تنها منبع چربی تک – اشباعی است که با کاهش خطر سکته مغزی و بیماری قلبی مرتبط است. این نتایج با تحقیق دیگری نیز به تأیید رسیده است. در این مطالعه که با حضور ۱۴۰ هزار نفر شرکت‌کننده انجام شد، محققان دریافتند افرادی که روغن زیتون مصرف می‌کنند، به شکل قابل‌توجهی با کاهش خطر سکته مغزی روبه‌رو هستند.

۵. روغن زیتون در برابر بیماری قلبی از شما محافظت می‌کند

بیماری قلبی، رایج‌ترین علت مرگ در دنیاست. مطالعاتِ مشاهده‌ای که چند دهه قبل صورت‌گرفته است نشان می‌دهد بیماری‌های قلبی در اطراف دریای مدیترانه بسیار نادر است. همین موضوع باعث شد که تحقیقات گسترده‌ای روی رژیم مدیترانه‌ای صورت بگیرد. این سبک از رژیم به شکل معنادار و مشخصی موجب کاهش خطر بیماری قلبی می‌شود.

روغن‌زیتون فوق خام (فوق بکر)، یکی از عناصر اصلی و کلیدی این رژیم است و به کمک مکانیزم‌های مختلف از بدن در برابر بیماری قلبی محافظت می‌کند. در واقع با کاهش التهاب، ممانعت از اکسیدشدن کلسترول LDL به بهبود عملکرد رگ‌های خونی کمک می‌کند و ممکن است از لختگی ناخواستهٔ خون نیز جلوگیری کند.

از دیگر خواص روغن‌زیتون می‌توان به کاهش فشارخون اشاره کرد. مشکلات فشارخون نیز یکی از دلایل عمدهٔ بیماری‌های قلبی و مرگ نابهنگام است. پژوهشی دیگر نیز حاکی از آن بوده است که روغن‌زیتون نیاز به مصرف داروهای فشارخون را به میزان ۴۸ درصد کاهش می‌دهد.

واقعیت این است که ده‌ها و صدها مطالعه و پژوهش‌ صورت‌گرفته و همگی نشان‌ می‌دهند که روغن‌زیتون مزایای زیادی برای سلامت قلب دارد. اگر دچار بیماری‌های قلبی باشید که نتیجهٔ تأثیر وراثت و سابقهٔ خانوادگی است یا هر عامل دیگری، استفاده از روغن‌زیتون در رژیم غذایی‌تان بسیار مؤثر خواهد بود.

مطالعه کنید  خواص شگفت انگیز روغن زیتون

۶. روغن زیتون باعث چاقی و افزایش وزن نمی‌شود

خوردن چربی باعث چاقی نمی‌شود؛ روغن‌زیتون هم موجب چاقی نیست. مطالعات زیادی، الگوهای رژیم مدیترانه‌ای را بررسی کرده‌اند. در این رژیم روغن‌زیتون زیاد مصرف می‌شود و تأثیرات بسیار مثبتی بر وزن و تناسب‌اندام دارد. در طی ۲٫۵ سال تحقیق روی ۷ هزار دانشجوی اسپانیایی کالج، مشخص شد که مصرف زیاد روغن‌زیتون ارتباطی با افزایش وزن ندارد.

به‌عبارت‌دیگر، مطالعات انجام‌شده هیچ ارتباطی میان اضافه‌وزن و مصرف روغن‌زیتون پیدا نکرده‌اند. مطالعهٔ دیگری که در مدت سه سال روی ۱۸۷ نفر انجام شد، نشان داد مصرف روغن‌زیتون باعث افزایش سطح آنتی‌اکسیدان در خون و حتی موجب کاهش وزن می‌شود.

۷. روغن زیتون به جنگ آلزایمر هم می‌رود

مبارزه با آلزایمر، یکی دیگر از خواص روغن‌زیتون است. بیماری آلزایمر شایع‌ترین بیماری دژنراتیو (انحطاط سلول‌های عصبی) در جهان است. یکی از ویژگی‌های آلزایمر، ساختن پلاک‌هایی موسوم به آمیلوئید بتا در سلول‌های مغزی است. مطالعه‌ای روی موش‌ها ثابت کرد که وجود ماده‌ای در روغن‌زیتون می‌تواند به از بین بردن پلاک‌های نام‌برده از درون سلول‌های مغزی کمک کند.

تحقیق دیگری که این بار روی انسان‌ها انجام شد، نشان داد که رژیم غذایی مدیترانه‌ای (که شامل روغن‌زیتون است)، مزایای زیادی در بهبود عملکرد مغزی دارد.

۸. روغن زیتون می‌تواند در درمان دیابت نوع دوم مؤثر باشد

روغن‌زیتون به‌شدت در برابر ابتلا به دیابت از بدن محافظت می‌کند؛ زیرا از نظر علمی مشخص شده است که این ماده مزایای زیادی در تنظیم قند خون و حساسیت انسولینی دارد. طی یک پژوهش بالینی تصادفی که بر ۴۱۸ فرد غیردیابتی صورت گرفت، اثرات حفاظتی روغن‌زیتون در این مورد به تأیید رسید. در این مطالعه نشان داده شد که استفاده از روغن‌زیتون در رژيم مدیترانه‌ای خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد.

۹. آنتی‌اکسیدان در روغن زیتون، خواص ضدسرطانی دارد

سرطان نیز یکی از رایج‌ترین علت‌های مرگ بشر است. مردم کشورهای مدیترانه‌ای کمتر در معرض خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها هستند. پژوهشگران معتقدند رابطه‌ای میان وجود روغن‌زیتون در این رژیم و مبتلا نشدن به سرطان وجود دارد. آنتی‌اکسیدان‌های روغن‌زیتون می‌توانند باعث کاهش تخریب اکسیداتیو به‌عنوان یکی از محرک‌های اصلی سرطان بشوند (تخریب اکسیداتیو در اثر رادیکال‌های آزاد رخ می‌دهد).

مطالعه کنید  راهنما تشخیص روغن زیتون بکر و فرابکر

بسیاری از مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که ترکیبات روغن‌زیتون می‌تواند به جنگ سلول‌های سرطانی برود. البته بررسی تأثیر روغن‌زیتون بر سرطان باید به‌دقت روی انسان‌ها مطالعه و بررسی بشود.

۱۰. روغن زیتون به درمان رماتیسم مفصلی کمک می‌کند

رماتیسم مفصلی نوعی بیماری خودایمنی است که باعث درد و تغییر شکل مفاصل می‌شود. علت اصلی این بیماری کاملاً مشخص نیست؛ اما در آن، سلول‌های ایمنی ندانسته به سلول‌های عادی حمله می‌کنند. مکمل روغن‌زیتون ظاهراً موجب بهبود نشانگرهای التهابی و کاهش استرس اکسیداتیو در افراد دچار رماتیسم مفصلی می‌شود.

ترکیب روغن‌زیتون با روغن ماهی، بسیار مفید است. در واقع ترکیبی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ باخاصیت ضدالتهاب تولید می‌شود. برخی تحقیقات بر اثرات این ترکیب در کاهش دردهای رماتیسم مفصلی صحه گذاشته‌اند. ضمن اینکه این ترکیب به تقویت مچ و جلوگیری از خشک و سفت‌شدن صبحگاهی مفاصل نیز کمک می‌کند.

۱۱. روغن زیتون دارای خواص ضدمیکروبی است

روغن‌زیتون خواص فراوانی دارد که به‌موجب آن، میکروب‌ها و باکتری‌های خطرناک مهار و کشته می‌شوند. یکی از این باکتری‌ها، «هلیکوباکترپیلوری» (میکروب معده) است که در معده زندگی می‌کند و می‌تواند باعث زخم معده و سرطان معده بشود. مطالعات آزمایشگاهی گواهی می‌دهند که روغن‌زیتون فوق خام می‌تواند ۸ نوع از این باکتری را که ۳ نوع آنها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم‌اند، از پای در بیاورد.

تحقیقات روی انسان‌ها حاکی از آن است که ۳۰ گرم روغن‌زیتون فوق خام، عفونت هلیکوباکترپیلوری را در کمتر از دو هفته به میزان ۱۰ تا ۴۰ درصد برطرف می‌کند.

۱۱ خاصیت دارویی این خوراکی شگفت‌انگیز برای سلامتی

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *