زیتون

بهترین زیتون رودبار چیست ؟ از کجا زیتون بخریم !

بهترین زیتون رودبار چیست ؟ از کجا زیتون بخریم !

بهترین زیتون رودبار چیست ؟ از کجا زیتون بخریم !

زیتون رودبار را می توان یکی از معروف ترین و مرغوب ترین زیتون های خاورمیانه دانست. خرید زیتون و روغن زیتون یکی از برنامه های مسافرانی است که به شمال سفر می کنند. البته زیتون را می توان از اکثر شهرهای شمالی تهیه کرد. اما برای یافتن‌ بهترین آنها باید به رودبار بروید. بیشتر گردشگرانی که به گیلان سفر می کنند در رودبار توقف می کنند و در طول سفر خود روغن زیتون و همچنین سوغاتی از گیلان می خرند. در رودبار صدها مغازه و فروشگاه زیتون وجود دارد. این فروشگاه‌ها علاوه بر زیتون و سیر و ترشی انواع مربا نیز وجود دارد. بهترین زیتون رودبار چیست ؟ از کجا زیتون بخریم ! تا کیفیت لازم را داشه باشد.

در هنگام خرید حتما به رنگ زیتون توجه کنید

وقتی میوه زیتون می رسد ابتدا رنگ آن از سبز به زرد و سپس از زرد به قرمز و بنفش تغییر می کند و در نهایت به بنفش تیره تبدیل می شود. وقتی زیتون ها زرد و سبز روشن شد، آن ها را از درخت چیده‌ و در بشکه های بزرگ می گذارند تا ماده تلخ داخل آن خارج شده‌‌ و خوراکی شوند. برای شیرین کردن زیتون از 2 درصد سود سوزآور و آب نمک استفاده می شود. اکثر زیتون ها بعد از شیرین شدن سبز می شوند.

با این تفاسیر بهتر است در خرید زیتون به دنبال زیتون های کدر یا سبز تیره باشید. نکته دیگری که هنگام خرید زیتون باید بدانید این است که اگر آب زیتون کدر و بدبو باشد نشانه کهنه بودن زیتون است. بهتر است سراغ زیتون هایی بروید که در آب زلال و طبیعی نگهداری می شوند زیرا شرایط نگهداری زیتون بر طعم و عطر آن تاثیر می گذارد.

زیتون سبز بهتر است یا سیاه

زیتون‌های سبز و سیاه از نظر خواص خوراکی تفاوت چندانی با هم ندارند. فقط زیتون سیاه روغنی تر از زیتون سبز است. خرید زیتون سبز نسبت به خرید زیتون سیاه مطمئن تر است. زیرا برای سیاه شدن زیتون از مواد مصنوعی و شیمیایی استفاده خواهد شد که برای سلامتی انسان مفید نیست اما زیتون سبز سالم تر است و می توانید با خیال راحت این نوع زیتون را خریداری کنید.

مشاهده محصولات جدید با قیمت 1401

اولین نکته در مورد انواع زیتون و اهمیت آن این است که بدانیم خداوند در قرآن کریم به آن سوگند یاد کرده است که در قرآن می خوانیم: «والتین و الزیتون». زیتون سرشار از چربی های اشباع نشده است و اگر از انواع زیتون استفاده شود، در صورت مصرف صحیح آن در کنار غذای اصلی می تواند در درمان بیماری های قلبی عروقی مفید باشد. طبق شواهد علمی، مصرف زیتون می تواند هوش و حافظه کودکان در حال رشد را نیز تقویت کند. زیتون رسیده‌ طبیعت گرمی دارد و روغن بدست آمده‌ از زیتون کاملا رسیده‌ نیز در بسیاری از موارد به صورت خارجی استفاده می شود. زیرا به دلیل خواص گرمی که دارد برای التیام درد مفاصل و استخوان استفاده می شود. به یاد داشته باشید که زیتون نارس طبیعت سرد و خشکی دارد.

مطالعه کنید  زیتون، بهترین نوع زیتون کدام است

زیتون، نماد صلح و یک غذای خالص

زیتون به عنوان یک میوه آلو با پوست، گوشته و هسته، از قدیم الایام به عنوان یک غذای ناب و کمیاب در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گرفته‌ است. شاخه های زیتون نماد صلح و دوستی است. می گویند اولین شعله المپیک با سوزاندن‌ شاخه زیتون روشن شد. در المپیک یونان که چندین سال پیش برگزار شد، به هر قهرمان یک سربند شاخه زیتون همراه با مدال داده‌ شد. بر اساس شواهد موجود، اهمیت زیتون در زمان حضرت موسی (ع) به حدی بود که این پیامبر الهی کشاورزانی را که به کشت زیتون مشغول بودند، از خدمت نظامی معاف کرد. وجود موادی مانند گلوکوزید و اولوروبین در زیتون علاوه بر ایجاد خواص بی نظیر در این میوه باعث تلخی انواع زیتون شده‌ است.

بیشتر بدانید : اگر دنبال خرید زیتون با کیفیت و خوشمزه هستید اینجا کلیک کنید

منشأ درخت زیتون

در این قسمت از مقاله انواع زیتون، نگاهی به منشا درخت زیتون می اندازیم. افسانه معروفی در مورد پیدایش درخت زیتون وجود دارد که می گوید آتنا، الهه خرد و جنگ و نگهبان آتن، درخت زیتونی را به مردم آتن داد تا پوزئیدون دوازده خدای یونان باستان را خشنود کند.

بر اساس این افسانه و برخی شواهد تاریخی دیگر، می توان گفت که یونان باستان را خاستگاه درخت زیتون می دانند: می گویند اولین درخت زیتون در جزیره کرت در یونان در 3500 سال قبل از میلاد کاشته‌ شد که هنوز هم وجود دارد. میوه و در آن توسط امپراتوری روم به مناطق دیگر مانند فرانسه، اسپانیا، پرتغال و برخی از کشورهای مدیترانه و آفریقایی مانند مصر ادامه یافت. بر روی مقبره های فراعنه مصر هنوز هم می توان نقوش زیتون را دید. در سال 1460 پس از میلاد، اولین نهال درخت زیتون توسط آنتونیو دی ریورا به شهر لیما در پرو آورده‌ شد. ورود زیتون به قاره آمریکا نیز توسط مبلغان اسپانیایی در قرن 18 انجام شد.

انواع زیتون را از فروشگاه زیدار خرید کنید

انواع زیتون بهترین زیتون رودبار چیست ؟ از کجا زیتون بخریم !

اگرچه انواع زیتون به طور کلی به دو دسته زیتون های سیاه و زیتون های سبز تقسیم می شوند، اما این دو نوع نیز خود به دسته های زیادی تقسیم می گردند. زیتون سیاه قبل از برداشت روی درخت کاملا می رسد و طعم آن با زیتون سبز تفاوت دارد.

مطالعه کنید  ویژگی‌های روغن زیتون اصل

زیتون هالکیدیکی

این نوع زیتون مخصوص یونان باستان است که شکلی تخم مرغی و طعمی تند و فلفلی دارند. این نوع از انواع زیتون گوشتی و آبدار است و معمولا در آب شور پرورده می شوند. این زیتون جزء زیتون های سبز می باشد.

بیشتر بدانید : اگر دنبال خرید زیتون با کیفیت و خوشمزه هستید اینجا کلیک کنید

زیتون سیسیلی

این نوع زیتون همان طور که نامش نشان می دهد در ایتالیا پرورش می یابند که اندازه ای متوسط بیضی شکل و طعمی شور دارند. زیتون سیسیلی در آب نمک یا نمک و اسید لاکتیک پرورش می یابند. این زیتون در گروه زیتون های سبز قرار می گیرد.

زیتون آلفونسوس

زیتون آلفونسوس در کشور شیلی پرورش پیدا می کنند. این زیتون ها به رنگ قرمز خاکستری تا رنگ بنفش یافت می شوند. زیتون آلفونسوس که طعم گوشتی و میوه ای دارند معمولا در سرکه پرورده می شوند. این نوع از انواع زیتون چون آبدار هستند می توان روغن خوبی از آنها گرفت و در سالاد، غذاهای دریایی یا گوشتی و البته پیتزاهای امروزی از آن استفاده نمود. زیتون آلفونسوس هم جزء زیتون های سیاه می باشد.

زیتون لوگانو

این نوع از انواع زیتون ها اگرچه ریشه ای سوئیسی دارند اما در ایتالیا یافت می شوند. این زیتون های به رنگ سیاه قهوه ای و اندازه متوسط طعم خیلی شوری دارند با این وجود در آب نمک و گیاهان پرورده می شوند. این زیتون در گروه زیتون های سیاه قرار می گیرد.

زیتون مانزانیلا

یکی دیگر از انواع زیتون، زیتون مانزانیلا می باشد که در اسپانیا پروش داده‌ شده‌ و مزه ای تند و شور و رنگ سبز دارند. زیتون تویر، حفره دار و غیره حفره دار از گونه های مختلف زیتون مانزانیلا می باشد.

مطالعه کنید  فواید زیتون برای یبوست چیست؟

بیشتر بدانید : اگر دنبال خرید زیتون با کیفیت و خوشمزه هستید اینجا کلیک کنید

زیتون پیچولین

این نوع از انواع زیتون چون بیشتر در تولید کوکتل از آن استفاده می گردد به زیتون کوکتل معروف اند. این زیتون در فرانسه کشت می شود و اندازه متوسط، طعم میوه ای و شیرین و رنگ تقریبا زرد دارد.

کدام بهتر است؟ زیتون سبز یا سیاه؟

همانطور که در بالا ذکر شد، زیتون سیاه و سبز از نظر تغذیه تفاوت چندانی با هم ندارند، مشروط بر اینکه زیتون توسط دستگاه صنعتی سیاه نشده باشد. زیتون های سیاه در مقایسه با نوع سبز آب بیشتری دارند.

بهترین زیتون رودبار چیست ؟ از کجا زیتون بخریم !

بهترین زیتون رودبار چیست ؟ از کجا زیتون بخریم !

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *